W dniu 15 października 1942 r. w położonym około 1 km na wschód od Antopola uroczysku Chojniki Niemcy dokonali zbiorowej egzekucji Żydów.

W nocy Niemcy okrążyli teren getta w Antopolu. Aresztowani zostali członkowie Rady Żydowskiej oraz funkcjonariusze żydowskiej służby porządkowej. Niemcy przystąpili do wypędzania ludzi z domów. Zebranych wywożono samochodami na Chojniki, gdzie czekały uprzednio wykopane trzy doły. Tu ofiary były mordowane przy użyciu broni palnej. Zwłoki sprawdzano w poszukiwaniu ukrytych kosztowności. „Akcja” trwała przez cztery dni. Szacuje się, że w jej trakcie Niemcy rozstrzelali 2–2,5 tys. Żydów[1.1].

W kwietniu 1975 r. nad masowymi grobami z inicjatywy kołchozu "Pierwszego Maja" wzniesiono pomnik z pięcioramienną gwiazdą i tablicą z napisem: „W tym miejscu spoczywa około 4000 osób, rozstrzelanych tu w latach 1941-1945 przez niemiecko-faszystowskich zbrodniarzy”.

Do zbiorowej mogiły można dojechać drogą w kierunku Drohiczyna. Około 1 km za Antopolem należy skręcić w lewo, w stronę kompleksu leśnego. Po wjechaniu do lasu po prawej stronie widoczna będzie alejka wiodąca do miejsca kaźni.

Drukuj
Przypisy
  • [1.1] Antopol, [w:] Hołokost na tieritorii SSSR, red. I.A. Altman, Moskwa 2009, s. 35.