Ford Aleksander, właśc. Mosze Lifszyc (24.11.1908 Kijów  04.04.1980 Naples)  reżyser filmowy.

Aleksander Ford urodził się w żydowskiej rodzinie w Kijowie. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i już w tym czasie zaczął kręcić pierwsze filmy. Początkowo były to krótkometrażowe filmy dokumentalne o tematyce społecznej  Nad ranem i Tętno polskiego Manchesteru. Pierwszy film fabularny pełnometrażowy nakręcił w 1930 roku. Był to niemy film pt. Mascotte. W 1932 r. Ford wyjechał do Palestyny, gdzie stworzył kilka filmów o osadnikach żydowskich  Sabra, Kronika palestyńska, Makabiada. W 1936 r. w Polsce powstał film Mir kumen on (polski tyt. Droga młodych) o dzieciach przebywających w sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie pod Warszawą.

W czasie II wojny światowej Ford przebywał na terenie Związku Sowieckiego. Zajmował się produkcją filmów szkoleniowych dla Armii Czerwonej w studiach filmowych w Nowosybirsku, Mińsku i Taszkiencie. Po powstaniu I Dywizji Piechoty Wojska Polskiego w ZSRS pracował w Czołówce Filmowej Wojska Polskiego. Ekipa filmowa, w której pracowali Ford oraz m.in. Jerzy Bossak, towarzyszyła wojsku w drodze do Berlina. Ford wyreżyserował wówczas dokumenty m.in. Przysięgamy ziemi polskiej, Majdanek – cmentarzysko Europy.

Po powrocie do Polski Ford został dyrektorem przedsiębiorstwa państwowego Film Polski i kierował nim do 1947 roku. W 1948 r. nakręcił film Ulica Graniczna. W 1954 r. powstał film Piątka z ulicy Barskiej, za który otrzymał nagrodę na Festiwalu w Cannes. Najbardziej znanym jego filmem byli Krzyżacy z 1960 roku. W latach 60. XX w. powstał jeszcze Pierwszy dzień wolności oraz Ósmy dzień tygodnia (na podstawie opowiadania Marka Hłaski). Ford wykładał również w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Ford po antysemickiej nagonce w 1968 r. podjął decyzję o wyjeździe z Polski. Pracował w Niemczech, Danii i Izraelu. Udało mu się nakręcić w tym czasie w koprodukcji niemiecko-izraelskiej Sie sind frei, Doktor Korczak (niem. Jest Pan wolny, doktorze Korczak) oraz w duńsko-niemiecko-amerykańskiej – Den første kreds (duń. Pierwszy krąg) na podstawie Aleksandra SołżenicynaPrzez dłuższy czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych i tam popełnił samobójstwo.

Drukuj