26 sierpnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu (ul. Węgierska 1) odbędzie się otwarcie wystawy „Żydzi Biecza... Historia jednej rodziny”. Ekspozycja poświęcona jest żydowskiej rodzinie Klotzów (także Götz, Lustig, Singer, Diller, Wilk) zajmującej przed wojną budynek zwany dzisiaj Domem Becza (mieści się w nim popularna kawiarnia i restauracja „U Becza”). W uroczystościach weźmie udział – mieszkający obecnie w Nowym Jorku – dawny mieszkaniec tego domu, ocalony z Zagłady Ira Goetz (Izaak Götz). Spotkanie uświetni również rabin Pinchas Pamp z Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie.

W programie zaplanowano także koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem, zapowiedź książki Krzysztofa Przybyłowicza „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada”. Gospodarzami uroczystości będą: burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz i dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś.

28 sierpnia 2015 r. o godz. 17.00 Elżbieta Knapik, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu (Rynek 20) zaprasza na promocję książki Krzysztofa Przybyłowicza „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada”. To pierwsza w całej historiografii polskiej pozycja poświęcona Żydom tego miasteczka. Poszczególne rozdziały opisują powstanie i organizację gminy żydowskiej, demografię miasteczka, szkolnictwo i życie społeczno-polityczne, unicestwienie żydowskiego miasteczka, starania Żydów zmierzające do odbudowy społeczności po wojnie, Polaków – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ostatnia część oprowadza po zachowanych śladach bytności Żydów w Bieczu. Książka jest hołdem złożonym mieszkańcom tego królewskiego grodu, którzy ponieśli śmierć w komorach gazowych Bełżca, zostali rozstrzelani na ulicach miasta i zamęczeni w obozach koncentracyjnych całej Europy.

Print