Grupa uczniów z Przysuchy wykonała spis nagrobków na miejscowym cmentarzu żydowskim. Oczyścili i sfotografowali macewy. Na podstawie zdjęć odczytano nazwiska zmarłych.

W 2013 r. w Przysusze odbyły się warsztaty oparte na chasydzkich opowiadaniach, zorganizowane przez Davida Chernobylskyego z Izraela. Podczas zajęć Krzysztof Bielawski – koordynator projektu Wirtualny Sztetl – zaproponował uczniom Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II wykonanie dokumentacji macew.

W czerwcu licealiści pod opieką nauczycielki Iwony Sołtykiewicz sfotografowali zachowane macewy. Wcześniej konieczne było oczyszczenie ich z liści, mchu i grudek ziemi. Na podstawie zdjęć Sławomir Pastuszka – student Instytutu Judaistyki UJ i wolontariusz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odczytał i przetłumaczył na język polski dane osobowe zmarłych. Dokumentacja została umieszczona na portalu Wirtualny Sztetl w dziale „Pamięć w kamieniu”. W spisie uwzględniono także zdjęcia macew, które na jednym z podwórek w Przysusze znalazła Aleksandra Król – współpracowniczka Wirtualnego Sztetla.

Wczoraj w Przysusze odbyło się podsumowanie projektu. Uczniowie opowiedzieli o swoich pracach, przygotowali też wystawę fotografii macew. Krzysztof Bielawski dziękując uczniom, powiedział: „Sporządziliście nie tylko dokumentację zabytkowego obiektu. Wasza praca ma znacznie poważniejsze znaczenie. Tworząc ten spis, przywróciliście pamięć o ludziach, którzy kiedyś mieszkali w Waszym mieście”.

Print