Dieser Artikel ist in der ausgewählten Sprache nicht verfügbar.

Taube Tad (Tadeusz)

Tad (Tadeusz) Taube - persönliche Daten
Geburtsdatum: 1st April 1931
Geburtsort: Kraków
Beruf: biznesmen; filantrop
Related towns: San Francisco, Jerozolima

Taube Tad, właśc. Taube Tadeusz  (01.04.1931 Kraków – ) – amerykański biznesmen i filantrop.

Tadeusz Taube urodził się w Krakowie i tuż przed wybuchem II wojny światowej udało mu się z rodziną wyjechać z Polski do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył Uniwersytet Stanforda. 

Jest założycielem i prezesem koncernu zajmującego się nieruchomościami – Woodmont Companies. Działał również jako członek zarządu Uniwersytetu Notre Dame de Namur, Uniwersytetu w San Francisco oraz Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Na Uniwersytecie Stanforda sfinansował powstanie Taube Center for Jewish Studies. Jest prezydentem Koret Foundation oraz Taube Philanthropies. Od lat aktywnie działa na rzecz polepszenia stosunków między Polską i środowiskami żydowskimi. Finansowo wspierał budowę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski, a w 2007 r. mianowany konsulem honorowym RP w Kalifornii.

Angażuje się także w rozwój sportu. W 1982 r. był jednym z założycieli United States Football League i jest właścicielem drużyny futbolowej Oakland Invaders. 

Źródło:

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.