W najbliższy weekend Leżajsk spodziewa się odwiedzin pięciu tysięcy chasydów, którzy obchodzić tam będą 225. rocznicę śmierci cadyka Elimelecha. Pielgrzymi jak co roku przybędą z Europy, USA, Kanady i Izraela.

Pierwsze grupy chasydów przyjeżdżają już w piątek przed południem, ale najwięcej osób spodziewanych jest w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę, kiedy odbędą się główne uroczystości. Grupy, które przybędą w piątek przed zachodem słońca, pozostaną na miejscu do sobotniego wieczoru. Ze względu na ograniczoną bazę noclegową opuszczą Leżajsk po szabacie, aby ustąpić miejsca kolejnym pielgrzymom.

To już druga w tym roku pielgrzymka chasydów do grobu cadyka Elimelecha. Pierwszy raz przybyli do Leżajska pod koniec lutego. Wówczas w uroczystościach wzięło udział około 1,5 tysiąca osób.

Henryk Ślanda z Fundacji Chasydów wyjaśnia: Cadyk zmarł w miesiącu adar, który przypada mniej więcej w naszym marcu. Teraz jest rok przestępny, więc adar występuje dwa razy. Stąd pielgrzymki chasydów w dwóch terminach.

Źródło: PAP

Print