Drukuj | A A A | Zgłoś problem | 86 012 567 zn. | 84160 zdjęcia | 731 wideo | 116 audio | 1920 miejscowości

Aktualności

2016-11-29

„Obecnie nieobecni”, czyli przezroczyste macewy na cmentarzach żydowskich

Grupa artystów zamówiła sztuczne macewy i fotografuje je na zdewastowanych cmentarzach żydowskich. Zdjęcia złożą się na wystawę, a już teraz wywołują reakcje.

O przygotowaniach do projektu „Obecnie nieobecni” pisaliśmy wiosną. Kilku fotografów postanowiło zwrócić uwagę na los cmentarzy żydowskich, na których dziś nie ma żadnych nagrobków. Od kilku miesięcy jeżdżą po Polsce i na zniszczonych cmentarzach wykonują zdjęcia przezroczystych płyt imitujących macewy.

Ilustracja

Parking w miejscu cmentarza w Parzęczewie (fot. „Obecnie nieobecni”)   
– Zdjęcia chcemy zrobić we wszystkich częściach Polski – mówi współtwórca projektu Piotr Pawlak – W zależności od środków i możliwości, może to być od około 230 do ponad 400 cmentarzy. Kryterium wyboru jest całkowity brak śladów po cmentarzu, brak upamiętnienia czy choć małej informacji.

Macewy nie są ustawiane na cmentarzach na stałe, służą jedynie do zdjęć. Fotografie powstają na ulicach, osiedlach, dworcach autobusowych, na terenach różnych firm. Często podstawowym problemem jest ustalenie, w którym dokładnie miejscu znajduje się cmentarz.

Ilustracja

Na cmentarzu w Kamieńsku urządzono strzelnicę (fot. „Obecnie nieobecni”)   
– Bywa, że już po wstępnym rozstawieniu okazuje się, że musimy je przenieść, bo ktoś pamiętający kirkut powie, że był 10 m dalej – wyjaśnia Piotr Pawlak.

– Obecni użytkownicy terenów byli zaskakująco otwarci i pozytywnie nastawieni – opowiada Katarzyna Kopecka – Na przykład prezesi PKS Opoczno byli bardzo przychylni naszemu projektowi. Nie widzieli problemu, abyśmy na placu dworcowym robili zdjęcia. Z powodu ruchu bali się o nasze bezpieczeństwo i zalecali uwagę.

Ilustracja

Dworzec autobusowy na cmentarzu w Opocznie (fot. „Obecnie nieobecni”)   
Projekt wyzwala zainteresowanie lokalnych mieszkańców. Niektórzy dzielą się z fotografami opowieściami o cmentarzach z okresu przed ich zniszczeniem lub mówią, jak przebiegała dewastacja. Inni są zaskoczeni, że przed ich blokiem lub na pustym polu znajdują się groby.

– Mamy zamiar robić zdjęcia wiosną i latem 2017 roku – zapowiada Jan Janiak – Ich wystawę wstępnie planujemy na jesień przyszłego roku, ale konkretnego miejsca jak dotąd nie wybraliśmy.

Kolejne działania związane z projektem można śledzić na stronie www.facebook.com/obecnienieobecni/.

Autor: Krzysztof Bielawski
Źródło: informacje własne

Archiwum