Drukuj | A A A | Zgłoś problem | 86 012 567 zn. | 84164 zdjęcia | 731 wideo | 116 audio | 1920 miejscowości

Hania Baruchin – o teściowej Deborze Szenderowicz (ur. 1926)

ARTYKUŁ ZWERYFIKOWANY

Moja teściowa Debora Szenderowicz urodziła się w Radomiu, w 1926 roku. Jej rodzice, Nachum Szenderowicz i Sonia, rozwiedli się, kiedy Debora miała dwa lata. Razem z matką wyjechała do Kowla, a później do Równego. Tam Sonia wyszła za mąż za Awrahama Lewitasa, z którym przeniosła się do Palestyny w 1935 roku. Kiedy wyjeżdżała, w prezencie od swoich kolegów z klasy dostała rysunek.

Ojciec Debory był członkiem Judenratu w radomskim getcie. Swoje zdjęcie wysłał w 1942 r. do córki mieszkającej w Tel Awiwie. Po wojnie zamieszkał w Wałbrzychu. W 1947 r. popełnił samobójstwo.

Na jednym ze zdjęć jest dziadek Debory, Chaim Szenderowicz, wraz z nią i czterema innymi dziewczynkami, przyrodnimi siostrami i kuzynkami Debory: Ewą, Zenią, Mitą i Riną. Zdjęcie zostało zrobione w gospodarstwie dziadka niedaleko Radomia. Wszyscy przeżyli wojnę. Ewa była córką Idy Openheim, drugiej żony Nachuma. Ida miała z nim jeszcze jedną córkę – Zenię. W 1945 r. wszystkie trzy zostały uratowane z obozu Auschwitz. Po wojnie Ewa mieszkała w Szwecji wraz ze swoim mężem Lejzorkiem Cederbaumem, który również pochodził z Polski, zaś Zenia wyjechała do Włoch. Mita i Rina były córkami Soni, czyli siostry Nachuma. Mita mieszkała w Warszawie aż do 1958 r., a Rina przeniosła się do Izraela.

Mój ojciec, Leizer Sznidower, syn Sary i Zeliga, również pochodził z Polski. Urodził się w Wyszkowie w 1923 roku. Służył jako żołnierz w armii generała Andersa. W 1943 r. wyjechał do Palestyny. Tą samą drogą trafił do Palestyny mój teść Boris Gelershtine, który urodził się w Brześciu w 1920 roku. Był synem Sonii i Jakuba, którzy podczas wojny znaleźli się w Auschwitz. Przeżyła jedynie Sonia.

Administrator dołożył wszelkich możliwych starań, aby prezentowane treści były prawdziwe i aktualne oraz nie naruszały praw osób trzecich,w tym praw autorskich, jednak nie może tego zagwarantować. Dlatego błędne informacje na stronie internetowej nie mogą być podstawą roszczeń. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt na adres: sztetl@polin.pl