Drukuj | A A A | Zgłoś problem | 86 011 148 zn. | 84156 zdjęcia | 731 wideo | 116 audio | 1920 miejscowości

Cmentarz żydowski w Busku-Zdroju (ul. Widuchowska)

Cmentarz żydowski w Busku-Zdroju został założony prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XIX wieku, przy obecnej ul. Widuchowskiej. Jego powierzchnia została powiększona w 1928 roku do ok. 2 ha. Wiadomo, że przed drugą wojną światową na cmentarzu znajdował się dom pogrzebowy wraz z mieszkaniem dozorcy. W latach Holocaustu nekropolia została zniszczona przez nazistów, a na jej terenie rozstrzeliwano Żydów i Polaków. Kilka lat później jedną z tych egzekucji opisał przed Komisją do spraw Badania Zbrodni Hitlerowskich mieszkający w pobliżu Stanisław Sagan: "Zobaczyłem, jak dwaj żandarmi prowadzą gromadkę ludzi na cmentarz. (....) Kilkanaście metrów za murem był dół. Żandarmi doprowadzili tych ludzi do dołu. Było wśród nich czterech mężczyzn, sześć kobiet i dwoje dzieci, liczących poniżej dziesięciu lat. (.....) Mężczyźni pokładli się na ziemi, twarzami w dół. Żandarm strzelał do nich z pistoletu. Potem kiwał ręką kolejno na każdą kobietę, przywołując je do siebie. Brał każdą z tyłu za włosy (....), po czym zaczynał nią kręcić dookoła siebie i (....) strzelał jej w tył głowy. Gdy upadła, wołał następną. W ten sposób zastrzelił wszystkie sześć. Kobiety płakały i krzyczały. (....) Strzelał tylko jeden żandarm. Zawołał do siebie także obydwoje dzieci i pozbawił je życia".

W wyniku zniszczeń z lat wojny oraz okresu po wyzwoleniu, do dziś przetrwały jedynie pojedyncze nagrobki, złożone w jednym miejscu. Wiadomo, że w 1952 r. teren cmentarza był nieużytkowany[1.1]. Dziś teren nekropolii porastają gęste zarośla. Konieczne jest wykonanie prac porządkowych oraz zabezpieczenie nielicznych już płyt nagrobnych, na przykład poprzez budowę lapidarium w formie muru z przytwierdzonymi doń macewami.

Pokaż przypisy

Ukryj przypisy

[1.1] Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Szydłowiec, Wykaz synagog, bóżnic i cmentarzy wyznania mojżeszowego z terenu powiatu: buskiego, jędrzejowskiego, koneckiego i włoszczańskiego, 1952.

Administrator dołożył wszelkich możliwych starań, aby prezentowane treści były prawdziwe i aktualne oraz nie naruszały praw osób trzecich,w tym praw autorskich, jednak nie może tego zagwarantować. Dlatego błędne informacje na stronie internetowej nie mogą być podstawą roszczeń. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt na adres: sztetl@polin.pl

Lokalizacja

Większa mapa

GPS:
50.4729° N / 20.7479° E
50°28'22" N / 20°44'52" E
Lokalizacja dokładna

Galeria

Więcej

Wideo