Print | A A A | Report a bug | 47 508 649 chars | 84412 photos | 790 video | 117 audio | 1926 towns

Sarny Wielkie

Polska / opolskie

Synagogues, prayer houses and others Cemeteries Sites of martyrdom Judaica in museums Andere

Summary

Province:opolskie / inne (before 1939)
County:opolskie / Falkenberg (before 1939)
Community:Niemodlin / Falkenberg (before 1939)
Other names:Gross Sarne [j. niemiecki]
 
GPS:
50.7179° N / 17.5304° E
50°43'04" N / 17°31'49" E

Location

Adam Marczewski

Sarny Wielkie – wieś w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin. Znajduje się w odległości 30 km od Opola.

More

Local history

Adam Marczewski

Pierwsze wzmianki historyczne o wsi pochodzą z 1410 roku.

W 1526 r. bezpotomnie zginął król Czech i Węgier Ludwik II Jagiellończyk, a tym samym na tronie Czech zasiadł arcyksiążę austriacki Ferdynand Habsburg. W ten sposób Sarny Wielkie przeszły pod panowanie Habsburgów. W 1742 r. wieś włączono do Prus. W 1845 r. Sarny Wielkie liczyły 302 mieszkańców i 44 domy. Była tu gospoda, kuźnia, 1 rzemieślnik, 4 kupców. Folwark oprócz upraw zbóż zajmował się hodowlą owiec i wołów.

W latach 20. XX w. wzniesiono pomnik ku pamięci mieszkańców miejscowości, którzy polegli w czasie I wojny światowej.

W lutym 1945 r. Sarny Wielkie zostały zajęte przez wojska radzieckie. Podczas walk zniszczono kilkanaście budynków. Następnie wioska została przyłączona do Polski.

More

Demography

Adam Marczewski

 

Year Total population Jewish population Percentage of the total population
1845 302    
1939 323    

 

More

People who like this city: