Print | A A A | Report a bug | 47 611 889 chars | 84535 photos | 791 video | 117 audio | 1926 towns

Rzędziwojowice

Polska / opolskie

Synagogues, prayer houses and others Cemeteries Sites of martyrdom Judaica in museums Andere

Summary

Province:opolskie / inne (before 1939)
County:opolski / Falkenberg (before 1939)
Community:Niemodlin / Falkenberg (before 1939)
Other names:Geppersdorf [j. niemiecki]
 
GPS:
50.6760° N / 17.6385° E
50°40'33" N / 17°38'18" E

Location

Adam Marczewski

Wieś Rzędziwojowice leży w gminie Niemodlin, w środkowej części województwa opolskiego.

More

Local history

Adam Marczewski

Wieś Rzendieiowicze istniała prawdopodobnie już na początku XIII w.

W 1327 r. książę Władysław Bytomski złożył hołd lenny królowi Czech – od tego momentu Rzędziwojowice znajdowały się pod zwierzchnictwem czeskim i dzieliły losy polityczne Śląska. Najstarsza wzmianka o wsi (wówczas nazywana: villa Gotfridi) pochodzi z 1335 r. Należała ona do dóbr niemodlińskich.

W 1526 r. zginął bezpotomnie król Czech i Węgier Ludwik II Jagiellończyk, a tym samym na tronie Czech zasiadł arcyksiążę austriacki Ferdynand Habsburg. W ten sposób Rzędziwojowice przeszły pod panowanie Habsburgów.

W 1742 r. wieś została przyłączona do Prus.

Podczas II wojny światowej w lutym 1945 r. do Rzędziwojowic wkroczyły wojska radzieckie. Następnie wieś została przyłączona do Polski.

More

Demography

Adam Marczewski

 

Year Total population Jewish population Percentage of the total population
1845 443    
1945 374    

More

People who like this city: