Print | A A A | Report a bug | 47 611 889 chars | 84535 photos | 791 video | 117 audio | 1926 towns

Magnuszowiczki

Polska / opolskie

Synagogues, prayer houses and others Cemeteries Sites of martyrdom Judaica in museums Andere

Summary

Province:opolskie / inne (before 1939)
County:opolski / Falkenberg (before 1939)
Community:Niemodlin / Falkenberg (before 1939)
Other names:Klein Mangersdorf [j. niemiecki]
 
GPS:
50.6940° N / 17.6126° E
50°41'38" N / 17°36'45" E

Location

Adam Marczewski

Wieś Magnuszowiczki leży w gminie Niemodlin, w środkowej części województwa opolskiego.

More

Local history

Adam Marczewski

Wieś Klein Magnusdorf (ówczesna nazwa Magnuszowiczek) została założona na przełomie XIII/XIV w. na prawie niemieckim. Wieś należała do dóbr niemodlińskich.

W 1327 r. książę Władysław Bytomski złożył hołd lenny królowi Czech – od tego momentu Magnuszowiczki z pobliskim Niemodlinem znajdowały się pod zwierzchnictwem czeskim i dzieliły losy polityczne Śląska.

W 1526 r. zginął bezpotomnie król Czech i Węgier Ludwik II Jagiellończyk, a tym samym na tronie Czech zasiadł arcyksiążę austriacki Ferdynand Habsburg. W ten sposób Magnuszowiczki przeszły pod panowanie Habsburgów.

W 1742 r. wieś została przyłączona do Prus.

Podczas II wojny światowej w lutym 1945 r. Magnuszowiczki zostały zajęte przez wojska radzieckie. Następnie wieś przyłączono do Polski.

More

Demography

Adam Marczewski

 

Year Total population Jewish population Percentage of the total population
1845 232    
1945 163    

More

People who like this city: