Print | A A A | Report a bug | 43 213 877 chars | 84156 photos | 731 video | 116 audio | 1920 towns

11.08.2006 – Bolesława Proskurowska – pożegnanie

This article is not available in selected language.

VERIFIED ARTICLE

W dniu 11.08.2006 r. odbył się pogrzeb Bolesławy Proskurowskiej, zasłużonej mieszkanki Częstochowy, więźniarki częstochowskiego getta. Mowę podczas uroczystości pogrzebowej wygłosiła Halina Wasilewicz,
przewodnicząca Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Społeczno-Kuturalnego Żydów w Polsce. Tekst udostępniony dzięki uprzejmości p. Andrew Rajchera – administratora portalu The World Society of Częstochowa Jews and Their Descendants (ang. Światowy Związek Żydów Częstochowian i Ich Potomków).

„Stoimy przed prochami błogosławionej Bolesławy. Jej ciało za chwilę spocznie na wieki w matce-ziemi. Pogrążeni w żałobie, w ciszy i zadumie chylimy się nie tylko nad prochami zmarłej. Chylimy się nad prochami pokolenia, które doznało największej tragedii w nowożytnych dziejach Narodu Żydowskiego.

Życie Pani Bolesławy było żywym obrazem tragedii naszego narodu. Narodu, który od ponad trzech wieków mieszka w Częstochowie. Wśród nas – małej grupy Żydów mieszkańców Częstochowy – Pani Bolesława stanowiła pomost między światem, który bezpowrotnie odszedł a współczesnością. Pani Bolesława zawsze z dumą podkreślała swoje pochodzenie. Jednocześnie była patriotką swojego miasta, z którego mimo różnych propozycji nie chciała się wyprowadzić.

Zawsze z poczuciem humoru i swadą wspominała swoje dziecięce i młodzieńcze lata. Godzinami z zainteresowaniem potrafiła opowiadać młodzieży o przedwojennej Częstochowie, Liceum im. J. Słowackiego, którego była absolwentką, tragedii getta i Holocaustu. Do ostatnich swoich dni żyła problemami współczesnymi. Wielka humanistka, często sięgająca do dorobku polskiej i światowej literatury i poezji. Kochała otaczający ją świat ludzi, zwierząt i całą przyrodę.

Swoim pogodnym charakterem, dowcipem potrafiła ożywić każde spotkanie i podtrzymać w trudnych chwilach każdego z nas. Uczyła nas cierpliwości, czerpania radości z najdrobniejszych spraw w życiu, trwania w tradycji i z godnością odnoszenia się do swojego narodu. Tracimy w błogosławionej Bolesławie przyjaciółkę, członka rodziny, jakże potrzebnego w naszym życiu, w którym odczuwamy brak szerszego grona kuzynów, ciotek, wujków.

W imieniu swoim i całego grona członków częstochowskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ), żegnamy błogosławioną Bolesławę Proskurowską”[1.1].

 

 

 

Show footnotes

Hide footnotes

[1.1] Bolesława Proskurowska, Lives and Legend, [w:] The World Society of Częstochowa Jews and Their Descendants [online] http://www.czestochowajews.org/eng_proskurowska.htm [dostęp: 03.11.1013].

The Administrator has made all possible efforts to present the content accuratly and up-to-date in a way that does not infringe upon the rights of third parties, including copyrights, but cannot guarantee it. Therefore erroneous information on the website may not be the basis for claims. If you have any questions, please contact us at the following e-mail address: sztetl@polin.pl